Genç işadamlarından 26 bin kişiye iş sözü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın işsizliğin çözümü için "1 milyon 300 bin TOBB üyesi birer işçi alsın?" önerisine genç işadamları sahip çıktı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) karşı çıktığı öneriye Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) destek verdi. TÜGİK Başkanı Erkan Güral, üye genç işadamlarının bu yıl sonuna kadar 26 bin kişiye ilave istihdam kapısı açarak işe alacaklarını açıkladı. "Sadece nimetin peşinde olamayız. Daha da önemlisi külfete de ortak olmak durumundayız ve hatta zorundayız." diyen Güral, "Türkiye'de işsizlik çözülemez, hep böyle devam eder, şeklindeki kötümser yaklaşıma katılmıyoruz." dedi.

Başbakan Erdoğan'ın çağrısının da bu kararda etkili olduğunu dile getiren Güral, üyelerinin yılın ikinci yarısından itibaren kapasite artırımı ve yeni yatırımla birlikte ek istihdam sağlayacağını söyledi. Bu kapsamda her bir TÜGİK üyesi, ortalama dört kişilik ek istihdam sağlayacak. Toplamda 6 bin 600 üyesi olan Genç İşadamları Konfederasyonu 65 milyar dolarlık ciro ile 250 bin kişilik istihdam sağlıyor.

Başkan Güral, tüm işadamlarının katılımıyla bu rakamların 100 binler seviyesine gelebileceğini kaydetti. Türkiye'de istihdam ve işsizlik sorunu çözülmeden ekonomi ve demokrasi alanlarındaki hedefe doğru yürüyüşün sürdürülemeyeceğini aktaran Güral, projenin her türlü siyasi mülahazanın üzerinde olduğuna dikkat çekti. Güral, "İşsizliği çözmek, istihdam yaratmak devletin işidir, fikrine katılmıyoruz. Çünkü Türkiye'nin istihdam verileri, istihdam rakamları bize bunun tam tersini söylüyor." diye konuştu. 2009 yılı sonu itibarıyla kamuda istihdam edilenlerin toplam istihdam içindeki payının yüzde 14 olduğunu aktaran TÜGİK Başkanı, toplam istihdamın yaklaşık 3 milyonunun kamu kurumlarında, belediyelerde ve diğer kamu teşebbüslerinde çalıştığını söyledi. Geriye kalan yüzde 86'lık kısımdaki 19 milyon kişinin istihdamının ise özel sektör ve kendi adına çalışanlardan oluştuğunu bildirdi. Güral, işadamları olarak üretmekten, çalışmaktan ve istihdamı artırmaktan kaçma lüksüne sahip olmadıklarını da söyledi.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).