Giriş

Bazen insan o kadar inatla ve gururla yanlışların ardından koşar ki, sonunda hayatının en büyük cezasına çarptırılır: Kalbi kilitlenir, bağışlanma dileyebilme, yolunu değiştirebilme becerisi yok edilir. Öylesi insanlara kendinizi dinletemezsiniz. Çünkü Kaderin Sahibi onların akıllarının ve kalplerinin kendilerini aydınlatacak ufuklara açılmalarına izin vermemektedir. Onlar inatla öyle yaşadılar ve artık öyle yaşayacaklar.

Ancak bir grup insan vardır ki, kalpleri hâlâ açıktır; vicdanları hâlâ sağlamdır. Kendilerini ve geleceklerini sorgulayabilirler. Bu tür insanların bir gün güçlü bir vicdan muhasebesiyle kendilerine gelmeleri ve iradelerini ellerine alarak hayatlarında devrimsel değişimler yapabilmeleri mümkündür.

Bu durumda olan kimi insanların isteklerinin ve dualarının kabul edilmemesinin bazı sebepleri vardır. Yaratıcı Rahmet, kendisine yönelen kalplerin belli kriterleri karşılamalarını, böylece sonsuz Merhamete uygun davranmaya çabalamalarını bekler. Bu kriterleri karşılamayanların kalpleri belli anlarda duygusuzlaştınlır; rahmet, vicdanlarını kuşatmaz ve istekleri reddedilir.

Başkalarının başarılarını kıskananlar, zulümlerden ve haksızlıklardan kaçınmayanlar, insanların gizli kusurlarını açıklayanlar, görev ve sorumluluklarını ihmal ederek, başkalarına acı çektirenler, bu grupta yer alıyorlar. Aynı şekilde, özel projelerini hesapsızca açıklayanlar, kazanımlarına şükretmeyenler, istemekten vazgeçenler, ölümü hiç dikkate almayanlar, pişmanlık duymaksızın kalplerinin kirletilmesine izin verenler, Yaratıcıya güvenmeyenler, doğa yasalarını dikkate almayanlar ve sabır diliyle istemeyenler de dualarına olumlu cevap atamayabilirler.

Bu bölümde isteklerin ret sebepleri üzerinde durulacak, bunlara karşı neler yapabileceğimiz tartışılacaktır: "Red sebeplerini" hayatlarının alışkanlığına dönüştürenlerin, ruhlarını huzura taşıyacak istekleri reddedilecektir. Bir insanın hayatında "red sebepleri" ne oranda toplanmışsa, o insan ruhsal korumalardan, sevgiden ve destekten o oranda uzaklaşmıştır.

Dr.Muhammed Bozdağ


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).