Hedefi olmayan çocuk ders çalışmaktan sıkılır

Öğrencilerin en önemli sorunlarından biri olan 'dikkatsizlik' sınavlarda ve hayatta başarıyı engelliyor. Genellikle sınavlarda başarısız olan öğrencilerin dikkatsizlik sorunu yaşadığının anlaşıldığını belirten psikolojik danışman Erkan Kırbıyık, ailelerin bazı belirtilerle çocuklarındaki dikkatsizliği anlayabileceğini söylüyor.

Kırbıyık'a göre, bu belirtiler şunlar: Çocukla konuşurken dinlemiyormuş gibi görünür. Dikkatini ayrıntılara veremez. Okul ödevlerinde, sınavlarda ve diğer etkinliklerde dikkatsizce hatalar yapar. Ödev ya da ufak tefek işlerini tamamlayamaz. Oyunlarda veya üzerine aldığı görevlerde dikkatini sürdürmekte güçlük çeker. Eşyalarını kaybeder. Uzun süreli zihinsel yoğunluk gerektiren etkinliklerden kaçınır. Erkan Kırbıyık'ın ailelere tavsiyeleri ise şöyle: "Bilgisayar veya televizyon karşısında kolayca dikkatini toplayabilen çocuklar, ders çalışırken sorun yaşıyorsa istediği zaman bunu başarabildiği hatırlatılarak güven kazanması sağlanmalı. Küçük yaşta hedefi belli olan çocukların dikkatsizlik sorunu yaşamaz. Özellikle sınava hazırlanma, ödev yapma, konuları tekrar etme gibi dikkat gerektiren faaliyetlere başlamadan önce, çocuğun hedef belirlemesine yardımcı olunmalı. Çocuğun çalışma odasında dikkatini dağıtacak eşyalar olmamalı. Dikkat dağıtıcı poster ve tablo benzeri şeyler kaldırılmalı. Çocuk farklılıkların bulunması, kelime avcılığı, sayı avcılığı gibi bulmacaları çözmeye yönlendirilebilir.

Afyon, Zaman


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).