Kendinizi Test Edin

Kendi kendinize hiç şu soruyu sorduğunuz oldu mu: "Bütün özelliklerim bu işe uyuyor, peki neden işe alınan ben değilim?" Kariyer koçu ve danışmanı Joe Hodowanes, İnsan Kaynakları sektöründeki 28 yıllık tecrübelerine dayanarak işe alım uzmanlarının bir adayda nelere dikkat ettiğini anlatıyor. İşte kendinizi test edebileceğiniz 10 özellik...

1.Enerji dolu olmak.

Bazı insanlar diğerlerine oranla daha enerjiktirler. Bu kişiler iş görüşmesinde ya da neredeyse her yerde etraflarına yaşama sevinci, coşku ve enerji yayarlar. Sürekli olarak aktif olmak isterler. Böyle bir özelliğe sahipseniz odaya girdiğiniz anda fark edilirsiniz, yürüyüşünüz ve gözlerinizdeki parlaklık hemen dikkat çeker.

2.Enerjinizi işe vermek.

Ne kadar çalışkan ya da ne kadar zor işler yapmış olduğunuzu anlatmakla işe alım uzmanları ikna olmazlar. Tembel bir insana göre her iş zordur ve zamanının çoğunu bu konuda şikayet etmekle harcar. Eğer boş zamanlarınızda işe yönelik ilgileriniz varsa, yüksek motivasyonla çalışabilecekseniz bunları anlatmanız daha yararlı olur. Çalışma prensiplerinizden bahsedin.

3. Rolünüzün farkında olmak

İlk izlenim çok önemlidir. Görüşmeye giderken görünüşünüze özen göstermelisiniz. Görüşmeciye vereceğiniz mesajın etkililiği, üstlendiğiniz rolün ne kadar farkında olduğunuzla orantılıdır.

4. Manevi motivasyon

Neye sahip olduğunuz, nerede yaşadığınız o kadar da önemli değildir, önemli olan elinizde olanla ne yaptığınızdır. Bunu öğrenebilmek için genelde size geçmişte neye sahip olduğunuz, şu an elinizde olanlar ve aradaki fark sorulur.

5.Duygusal olgunluk

İnsanlar üç yönden büyür: fiziksel olarak, akli olarak ve duygusal olarak. Çoğu yönetici fiziksel ve akli yönden olgunlaşırken duygusal yönden olgunlaşma garanti edilemez.

Bir kişinin fiziksel büyümesini tamamlamış olduğunu görebilirsiniz. O kişinin eğitim durumuna, derecelerine, sertifikalarına bakarak akli yeteneğini de görebilirsiniz. Fakat duygusal olgunluğu gösterecek bir işaret yoktur. Duygusal olgunluğa eriştiyseniz kendinize güvenerek size verilen işin üstesinden gelemeye çalışırsınız. Sizden beklenen de budur.

6. Kötü durumları kazançlı bir şekilde yönetebilmek

İşe alım uzmanları için en iyi aday, sıkıntılı ve kötü durumları yönetebilme becerisine sahip olandır.

7.Verilen işi bitirmek.

Geçmişte başarıyla bitirdiğiniz işleriniz olmalı ve sonuç odaklı olmalısınız. Görüşme sırasında tamamladığınız işlerden, sonuçlarının ne olduğundan örnekler vererek bahsedebilirsiniz.

8.Sadece para kazanmayı istemek değil, işini iyi yapmak.

Para önemli bir motivasyon aracı olsa da yaptığınız işi sevmek çok daha önemli. İşini seven kişi işini en iyi şekilde yapmaya çalışır ve takdir toplayarak, ödüllendirilerek yaptığı işin karşılığını alır. İstemeden yapılan işin ne size ne de şirkete hiçbir katkısı olmaz.

9. Amacınıza sadık kalın.

Görüşmede amacınızı açıkça belirtin ve bu amaçta ne kadar kararlı olduğunuzu anlatın.

10. Güler yüzlü olmak

İş görüşmesi yapan kişilerin baktığı ilk özelliklerden belki en önemlisi güleryüzlü olmaktır. Güler yüzlü ve kendinden emin görünerek birçok adayı geride bırakabilirsiniz.

bu özelliklerin

bu özelliklerin hepsi bende var... ne koca insanm yahu.. velakin öyle çalışmak gibi, yönetmek gibi, iş veren olmak gibi bir azmim, isteğim yapım yok ... ne olacak şimdi, mazeme var ama iş yok...galiba sadece bu özelliklere sahip olmak da yetmiyor... nerden bulacaklar benim gibi geleceğin ve geçmişin çok yönlü güçlü yatırımcısını ama ...napalım dünya kaybedecek artk

ve

bir iş veren olsaydımm.. çok zor işe alırdım kişileri.. ay şunun şurası bunun burası der çatlardım ama ... ama işe girecek biri de olsaydım eminim aranan biri olurdum.. şüphesiz zaten anlayan anlıyor benimle iş yapmak isteyenler çok oldu ama. nerde iş yapacak potansiyel ruh... bizde fikir var fikir .. fikir işçileri değiliz ama fikir yoldaşları olabiliriz... yaşasın düşüdüğü ve hissettiği gibi yaşayanlara... yaşasın büyük idealimiz.. yaşasın bizler ve biz ötelerimiz... yaşasın ki; dünyanın umudu yeşersin


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).