Kış depresyonu sizi etkilemesin

İncirlik Üssü Medikal Grubu Ruh Hastalıkları Uzmanı Dr. Lisa Blackman, kış aylarında havaların soğuması, günlerin kısa ve erken kararmasının depresyona neden olduğunu söyledi.
 
Blackman, yaptığı açıklamada, kış aylarının insanda depresyon duygusuna neden olduğunu belirterek, "Çünkü günler daha kısa ve çoğu insan soğuk ve karanlığa karşı reaksiyon olarak yaşam tarzlarını değiştirirler. Bu nedenle insan daha az hareket eder, ev dışındaki spor gibi aktivitelere daha az katılır veya dışarıda yapmak istediği şeyleri yapamaz. İnsanın sevdiği şeyleri yapmaktan vazgeçmesi ve fiziksel aktivitelerin kesilmesi, sıklıkla depresyona neden olan iki önemli faktördür" dedi.
 
Kış aylarındaki depresyonun belirtileri arasında aşırı yorgunluk, çok aşırı veya çok az uyumak, hobilere karşı ilginin azalması, iştahtaki değişim, kendini değersiz görme hissinin yer aldığını vurgulayan Blackman, bu tür şikayetleri olanların mutlaka bir uzmana başvurmaları gerektiğini kaydetti.
 
Blackman, depresyonun tek başına insanın kariyerini sona erdiren bir düzensizlik anlamına gelmediğini belirten Blackman, depresyonla başa çıkmanın yollarını şöyle sıraladı:
 
"Beklentilerimizi yönetilebilir kılmalıyız. Kendimiz için önümüze gerçekçi hedefler koymalıyız. Zamanımızı ayarlamalıyız. Önemli aktivitelerimizi öncelik sırasına göre listelemeliyiz. Yapacağımız ve yapamayacağımız şeyler hakkında gerçekçi olmalıyız. Bütün ilgimizi sadece bir güne odaklamayalım. Stresi azaltmak için ve uğraşları artırmak için aktivitelerimizi artırmalıyız. Zamanın bir bölümünü başkalarına yardım etmek için gönüllü olarak çalış. Geçmişten sıyrıl ve ileriye bak. Her mevsimin kendine göre farklı ve zevk alınacak bir yönü olduğunu unutma. Kendinizi bugünle iyi günler arasında bir karşılaştırmaya tutmayın. Zevk alacağınız ve özgürce yapabileceğin işleri denemeye çalışın. Çok fazla alkol almanın depresyon duygusunu daha da artıracağının unutmayın. Hiç görmediğiniz ve bilmediğiniz insanlarla kontak kurun, yeni arkadaşlar edinin."


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).