Yaşlıların hafızası gereksiz bilgi dolu

Beyni gereksiz bilgilerle işgal etmek yaşlı kişilerdeki hafıza problemlerinin ana nedeniymiş.
 
ABD'de Kaliforniya Üniversitesi, 19-30 ile 60-77 yaş gruplarından kişilerin beyin taramaları yoluyla yaptığı araştırmada, yetişkinlerin konsantrasyon yeteneklerini ölçtü. Çalışmanın başkanı olan Dr. Adam Gazzaley, beyni işgal eden bilgileri süzgeçten geçirmede zorluk yaşayanların, hayat kalitesinin bu durumdan büyük ölçüde etkilendiğini; okuma, otomobil kullanma gibi günlük faaliyetlerde aksaklıklara neden olduğunu söyledi.

Bu sonuçlardan çıkan sonuç şöyle özetleniyor: Önemli bilgilere odaklanmak, iyi bir hafıza için yeterli garantiyi sağlamayabilir; iyi bir hafıza için beyni meşgul eden ayrıntıları süzmeliyiz. Aksi takdirde kısa süreli bilgilerin depolandığı hafıza sistemi dolar.
Araştırmacıların şu aşamada üzerinde çalıştıkları nokta, alzheimer hastaları için kullanılan ilaçların bu sorunu çözümleyip çözümlemeyeceği.
 
Gençler görmezden geliyor
Beyin taramaları sonucunda daha yaşlı olan 60-77 yaş grubunun, hafızalarını gereksiz bilgilerle daha çok doldurdukları görüldü. Genç grubun çoğunluğunun ise gereksiz bilgileri görmezden gelme ve kısa süreli hafıza sistemini kullanma konusunda sorun yaşamadıkları dikkat çekti.

BBC


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).