Kariyer | Konular | Kitaplık | İletişim

İdeal Meslek İçin İdeal 15 Soru!..

Her bireyin hayat tarzı, karakteri, hayata bakışı bir diğerinden farklı olduğu için, kişi öncelikle kendini en iyi şekilde ifade edebileceği, hayat boyu uğraşmaktan sıkılmayacağı ve yapısına uygun olan mesleğe yönelmeldir. Peki bu meslek nedir? Siz ne yapmak için doğdunuz?

Bu sorunun cevabını yeteneklerinize, kişisel başarılarınıza, niteliklerinize, geçmiş iş deneyimlerinize, ilgi alanlarınıza, değer yargılarınıza ve gereksinimlerinize bir göz atarak düşünmeye başlamanızda fayda vardır. Bu konuları ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkarmanıza ve hangi mesleğin size uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olabilecek aşağıdaki birkaç soruya da göz atınız. Sorulara verdiğiniz yanıtları not alın ve hangi meslek grubu cevaplarınızda sayısal üstünlük gösteriyorsa, ideal işinizin o veya ona yakın olduğunu göreceksiniz.

1-Hayalleriniz nelerdir?
2-Hobileriniz nelerdir?
3-Arkadaşlarınızla hangi konular hakkında konuşmaktan hoşlanıyorsunuz?
4-En çok hoşunuza giden meslek hangisi?
5-Eğer yurtdışında eğitim almak için yeterli maddi olanağınız olsa, hangi alanda eğitim almak isterdiniz?
6-Eğer kullanabileceğiniz yüklü bir miktar para olsa, hangi sektöre yönelik girişim yapardınız?
7-Yaşantınızda en çok hayran olduğunuz ve takdir ettiğiniz kişi kim? Neden?
8-En kolay tamamladığınız ve en başarılı olduğunuz projeler daha çok hangi kariyer alanıyla ilgili?
9-Hangi konulardaki kitapları okumaktan hoşlanıyorsunuz?
10-Hangi tür filmlerden hoşlanıyorsunuz?
11-Öldükten sonra hangi yönünüzle ve hangi başarınızla hatırlanmak isterdiniz?
12-Şu ana kadar hiç deneyiminizin olmadığı hangi alanda başarılı olacağınıza inanıyorsunuz?
13-Boş vakitlerinizde ne yapmaktan hoşlanırsınız?
14-Okulda en çok sevdiğiniz dersler nelerdi?
15-Ne tip yapıdaki insanlarla anlaşmanız daha kolay?

Bu sonuçları inceledikten sonra belli bir alana yöneliş görüyor musunuz? Yanıtlarınız sizin davranışlarınız ve duyguların çerçevesinde size en uygun iş alanına yönelmenize yardımcı olacaktır. Sorulara verdiğiniz yanıtlar içinde sürekli tekrar eden noktalara dikkat edin. Bunlar özellikle ilgi alanlarınızı belirlemenizde ve bu alanda bir kariyere yönlenmenizde size kılavuz olacaklardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, ilgi alanlarınızdan hangilerinin sadece hobiniz, hangilerinin gerçek kariyeriniz ve hayatınız boyunca yapmaktan sıkılmayacağınız işiniz olacağıdır.

Bu yanıtlar çerçevesinde şu anki işinizin size göre olup olmadığını değerlendirin. Kariyeriniz yanıtlarınız ile paralel gelişiyorsa, sorun yok demektir. İlgi alanınız üzerine akademik kariyer yapmaktaysanız ve branşınıza olan ilginizi yitirmemişseniz, doğru iştesiniz demektir. Bunun tam tersi olarak kamu ya da özel sektörde iş hayatının sizi yorduğunu ve aslında sizin araştırmaya yönelik bir meslekte daha başarılı olacağınızı düşünüyorsanız, belki de araştırma konusunda daha aktif olacağınız bir iş alanına yönelmeniz sizin için çok daha mantıklı bir davranış olacaktır. Eğer bir işiniz yoksa ve kariyerinize başlama aşamasındaysanız, bu yanıtlar sizin duygu ve düşüncelerinizi analiz etmenize daha da yardımcı olacaktır.

Zeynep Koçer

multi2008 öss ye giren arkadaşlar için güzel bir konu bu konu sayesinde tercihlerini daha dikkatli yapabilirler....teşekkürler.

Selamün Aleyküm, gençlerin özelliklede son sınıflardaki gençlerin büyük bir çoğunluğunun psikolojilerinin bozuk olduğunu düşünüyorum. 1999 yılından buyana bir çok insanın korkulu rüyası olan iş/meslek sınavlarının insanlığımızı yıprattığına inanıyorum.Bu tür yazılarla meslek seçme aşamasında olan öğrenciler ise hayatlarını mecburiyetten değilde heyecanla sürdüreceklerdir. Yazı için teşekkürler.

benim mesleğim çok güzellllllll

Mesleğiniz nedir? Mesleğinizi seçmek isteyen arkadaşlar için güzelliklerinden bahsedebilir misiniz?

bn lise 3 snf öğrencsym ve ideal bi meslek aryorm ama çok kararsızm yardmcı olcak war mııı _? :(

Kategoriler

- Başarı - Eğitim - Kişisel Gelişim - Hedef - Ticaret - Muhammed Bozdağ - İletişim - Nasihatler - Kariyer - Dua - Para - istemek - çalışmak - İslam - Abdülhamid Han - iş hayatı - Haber - Ekonomi - Osmanlı Sultanları - Rizik - Karar - Meslek - Osmanlı - Zaman Yönetimi - şükür - Motivasyon - Liderlik - Hedef Belirlemek - II. Abdülhamid Han - alışveriş - Para Kazanmak - istek - Arastirma - Osmanlı Devleti - yaşam - çalışmanın hedefi - Kriz - Hikayeler - Sorumluluk - İşsizlik - özgüven - Dünya Hayatı - Zaman - Nimete şükretmek - İslami ölçüler - içtenlik - duanın kabulü - İmaj - Modelleme - Helal Kazanç

MollaCami.Com