Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Teknikeri

TANIM

Bilginin toplanması, bilgisayar ortamında işlenmesi, bilgisayar sistemlerinin kurulması ve çalıştırılması alanlarında çalışan teknik elemandır.

GÖREVLER

- Bilgisayar donanımı keşif işlemlerinde görev alır, - Sistemle ilgili malzeme ve teçhizatın seçimi ve kurulması işlemini yapar, - Web sayfalarının tasarımlarını yapar, - Kişisel ya da ticari programlar yazar, - Bilgisayarda karşılaşılan yazılım ve karmaşık olmayan donanım arızalarını tespit eder ve uzmanlık gerektirmeyen sorunlara çözüm getirir, - Veri güvenliği ve saklanması ile ilgili tedbirleri alır, - Kelime işlemci, hesaplama tablosu, sunu, veri tabanı ve grafik tabanlı tasarım programlarını kurar, kullanır ve bu programların program geliştirme modüllerini kullanarak program üretir ve eğitim verir, - Sektörde geçerliliğini koruyan kişisel bilgisayar işletim sistemlerini ve ağ işletim sistemlerini kullanır ve yenilikleri takip ederek yenilikleri sisteme uygular, - İş yerinde bilgisayar kaynakları, sağlık ve emniyet ile ilgili kanuna dayalı yönetmelikleri bilir ve uygular.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Bilgisayar ve çeşitli bilgisayar programları, CD, disket, Network test aletleri, Elektrik test aletleri, Tornavida, kargaburnu, lehim,vakum, temizlik fırçaları ve büro malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Teknikeri olmak isteyenlerin; - Analitik düşünme becerisine sahip, - Araştırmaya meraklı, sorumluluk sahibi - Hayal gücü yüksek, - Ayrıntılara önem veren, - Matematik ve fizik alanında başarılı, - Yabancı dile ilgi duyan, - El ve parmak becerisi gelişmiş, - Mekanik yeteneğe sahip, - Ekip çalışmasına yatkın kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları; genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı ve klimalı ortamlarda çalışırlar. Çalışırken mühendisler, teknisyenler, operatörler, müşteriler ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Mezunlar günümüzde başta sanayi kuruluşları olmak üzere Yazılım Firmaları, Bilgisayar Satış ve Teknik Destek Firmaları, Bankalar, Sigorta Şirketleri, Ticari Kuruluşlar, İnternet Servis Sağlayıcıları, İnternet Yayıncılık Şirketleri, Radyo- Televizyon Şirketleri, Araştırma Şirketleri, Borsalar, Ulaştırma, Lojistik Firmaları ve hizmet sektöründe yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında geniş iş imkanına sahiptirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokullarının Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

- Meslek liselerinin Bilgi İşlem, Bilgisayar, Bilgisayar Donanım, Bilgisayar İşletimi, Bilgisayar İşletimi Teknisyenliği, Bilgisayar Programcılığı ve Bilgisayar Yazılımı bölümlerinden birinden mezun olanlar “Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Teknikerliği” ön lisans ve ön lisans (uzaktan eğitim) programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere;Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Matematik, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Algoritma ve Programlama Giriş, Entegre Ofis, Temel Elektronik, Veri Yapıları ve Programlama, Matematik II, Bilgisayar Donanımı, Grafik ve Animasyon, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri I, Veri Yapıları, Bilgisayar Projesi, Programlama Dilleri, Sayısal Metodlar ve İstatistik, Veri Tabanı ve Uygulamaları, Görsel Programlama gibi dersler verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Teknikerliği programını bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde; - Bilgisayar, - Bilgisayar Mühendisliği, - Bilgisayar Öğretmenliği, - Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, - Bilgisayar ve Enformatik, - Bilgisayar-Enformatik, - Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, - Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği - Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, - Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, - Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, - Enformasyon Teknolojileri, - Enformatik, - Fizik, - İstatistik, - İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, - Matematik- Bilgisayar, - Meteoroloji Mühendisliği, - Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar, - Uzay Mühendisliği. lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler Çalıştıkları kurum ve kuruluşların yönetim kademelerinde görev alabilirler. BENZER MESLEKLER : Bilgisayar Mühendisi, Bilgisayar Donanım Teknikeri, Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikeri, Bilgisayar Programcısı.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Eğitim süresince öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler.

- Eğitim sonrası Kamuya ait Kurum ve Kuruluşlarda görev alan Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Teknikerleri 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanununun Teknik Hizmetler Sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar. - Özel sektörde çalışan meslek elemanlarının ücreti karşılıklı anlaşma ile belirlenmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları ve İşletmeleri - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Re: Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Teknikeri

bende bu bölümde okuyorum inşallah mezun olduğumda hayırlısıyla güzel bir iş bulabilirim

bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümü

Ben bu bölümden mezun olmuş bir öğrenci olarak bu bölümü okumayı düşünen arkadaşlar varsa onlara bi tavsiyede bulunmak istiyorum. Eğer bu bölümü tercih edecekseniz özel sektör de iş bulma imkanınız varsa edin yani bu konuda kendinize güveniyorsanız çünkü tamammen kendi bilgi ve becerinizle serbest piyasada iş bulacaksınız bu bölümün diploması size akademik anlamda bişey kazandırmayacaktır ayrıca bu bölümün eğitimini veren bütün okullarda artık işi formaliteye dökmüş pratik anlamda hiçbirşey öğretemiyorlar. Siz ben programcıyım ve yazılım konusunda yetenekliyim diyorsanız bu bölümü okuyun. eğer sadece bilgisayara ve ortamına merak duyduğunuz için bu bölümü tercih ederseniz kendininize yazık edersiniz çünkü bu merak genelde geçici oluyor. Birde eğer KAMUDA bilgisayar teknisyeni olarak çalışmak istiyosanız bilgisayar teknikerliği bölümünü okuyun derim o bölümden mezun olanlar çok daha kolaylık sağlıyolar aslında bu bi adaletsizlik sağ gösterip sol vurmak gibi bişey devlet bilgisayar eğitimi için en yaygın olarak bilgisayar teknolojileri ve programlama bölümünü oluşturmuş ve insanları bu bölüme teşvik ediyor ama kendi memurunu bilgisayar teknikerliği bölümünden alıyor.

Re: Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Teknikeri

bende 2006 mezunuyum hiç bi değişme yok şuan bilgisayar dışında başka bi işle uğraşıyorum ve çok saçma geliyo bu durum bana

Re: Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Teknikeri

ben bilgisayar tenk. ve prog. mezunuyum.2008 de mezun oldum.Halen iş bulamadim.Yani bu bölumun avantajini göremedim.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

$res[title]
"; } } /* echo "

"; $gun = date('Y-m-d'); echo "

"; $rs = mysql_query("SELECT name,tid,sebil FROM kariyer_term_data WHERE gun='$gun' ORDER BY top DESC "); if(mysql_num_rows($rs)){ $i=1; while($res = mysql_fetch_array($rs)){ //$res[name] = eregi_replace('<','<',$res[name]); if ($res[sebil]=='') $res[sebil] = 'taxonomy/term/'.$res[tid]; echo " $res[name] . "; } }else{ $rs = mysql_query("SELECT tid FROM kariyer_term_data ORDER BY tid DESC"); if(mysql_num_rows($rs)){ $i=1; $gun = date('Y-m-d'); while($res = mysql_fetch_array($rs)){ mysql_query("UPDATE kariyer_term_data SET gun='$gun', tgun=tgun+1 WHERE tid='$res[tid]'"); $i++; if ($i%50==0 && $i>49){ $gun = strtotime($gun); $gun = date('Y-m-d',mktime(0,0,0,date('m',$gun),date('d',$gun)+1,date('Y',$gun))); } } } } echo "

"; mysql_free_result($rs); */ ?>

islamikariyer.com (2006-2008).