Elektronik Teknikeri

TANIM

Her türlü elektronik cihazların üretimi, bakımı, onarımı ve işletilmesi konularında özel ve resmi kuruluşlarda, teknik ara eleman olarak görev yapan kişidir.

GÖREVLER

- Ünitelerden gelen arıza bildirimi üzerine arızanın türüne göre gerekli aletleri temin ederek arıza mahalline gider, - Araştırma, inceleme ve ölçümler (empedans, akım, gerilim, frekans vb.) yaparak arızanın kaynağını ve yerini tespit eder, - Sorumluluk alanına giren önem ve büyüklükteki arızaları gidermek amacıyla yetkisi dahilinde enerjiyi kesip üretimi durdurarak arızayı giderme yolunu seçer, - Sorumluluk alanını aşan arızalarda kendi üstlerine gerekli bilgileri verir, - Sorumluluk alanına giren ayarlama ve kalibrasyonları yaparak verimli bir çalışmanın gerçekleşmesine yardımcı olur, - Periyodik bakım ve kontrol işlemlerini yapar veya yapılmasını koordine eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Bilgisayar, - Tornavida, pense, yankeski, lehimleme aletleri gibi el aletleri, - Osiloskop, multimetre, entegre test cihazı gibi ölçü ve test cihazları, - Güç kaynakları, - Programlama aletleri (EPROM programlayıcı), - Bilgisayar destekli tasarım programları (Baskılı devre veya elektronik devre tasarım programı), - Direnç, kondansatör, entegre devre, transfarmatör gibi elektonik devre elemanları

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Elektronik teknikeri olmak isteyenlerin; - Elleri, gözleri ve işitme organları sağlam, - Ortalamanın üstünde genel yeteneğe, mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip, - Şemaları okuyabilmek için şekil ilişkilerini görebilen, - Ayrıntıları algılayabilen, - Aynı anda bir çok şeyi görebilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Elektronik teknikerleri, elektronik cihaz yapım ve tamir atölyelerinde çalışırlar. Görevini genellikle oturarak yapar, arıza tespiti için zaman zaman atölye dışına çıkması, işletmenin değişik ünitelerine gitmesi gerekebilir. Birinci derecede alet ve malzemelerle ilgilidir. Çalışma ortamında titreşim, kir, ani ısı değişimi olabilir. Zaman zaman birlikte görev yaptığı kimselerle ve müşterilerle iletişime girebilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Elektronik sanayii, elektronik cihaz üretiminde kullanılan tüm aktif, pasif elektro-mekanik ve diğer elemanlar ile ev ve eğlence yerlerinde kullanılan profesyonel elektronik cihazlar gibi tüketim mallarını, profesyonel elektronik cihazlar, telekomünikasyon cihazları, tıp elektroniği, endüstriyel elektronik, güç elektroniği, kontrol sistemleri, güvenlik sistemleri, bilgisayar donanımı, mikro işlemci, uzay elektroniği, atom elektroniği ve uçak elektroniğini kapsamaktadır. Elektronik teknikerleri, elektronik devre veya donanım içeren makine, donanım veya sistemlerin yer aldığı fabrika veya işletmelerde çalışabilirler. - Teknolojik gelişmelere bağlı olarak bu sektörde talep gittikçe artmaktadır. - Elektronik teknikerlerinin gerek kamu, gerekse özel sektörde iş bulma şansları oldukça yüksektir. - Bağımsız olarak kendi işlerini kurabilirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının ”Elektronik” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Endüstriyel Elektronik” olarak değişmesi nedeniyle, ”Elektronik” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Elektronik” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

“Elektronik” ön lisans programına girebilmek için, - Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS), yeterli Sayısal (SAY) puanı almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim, lise veya dengi okuldan sonra meslek yüksekokullarında 2 yıldır. 2 yıllık (4 yarıyıl) eğitim boyunca öğrenciler; I. yarıyıl: Matematik-I, Fizik, Temel Elektrik, Elektronik, Malzeme Bilgisi, Teknik Resim, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I, Yabancı Dil-I, Beden Eğitimi ve Güzel Sanatlar-I, II. yarıyıl: Matematik-II, Kimya Ölçme Tekniği, Temel Elektronik ve Laboratuarı, Bilgisayar-I, Türk Dili-I, Yabancı Dil-II,

III. yarıyıl: Dijital Elektronik ve Laboratuarı, Endüstriyel Elektronik ve Laboratuarı, Ses Frekans Tekniği, Bilgisayar-II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II, Yabancı Dil-III, Beden Eğitimi ve Güzel Sanatlar,

IV. yarıyıl: Elektronik ve Uygulaması, Endüstriyel Elektronik ve Laboratuarı-II, Bilgisayar Donanımı, İletişim, Onarım Tekniği, Türk Dili-II, Yabancı Dil-IV, gibi meslek derslerini alırlar.

Öğrenciler eğitim boyunca dersleri teorik olarak sınıflarda, pratik olarak atölye ve laboratuarlarda görürler.

Öğrenciler mesleki eğitimden sonra işyerlerinde staj yapma imkanına sahiptirler.

MESLEKTE İLERLEME

“Elektronik” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği,Elektrik Mühendisliği,Elektrik Öğretmenliği,Elektrik – Elektronik Mühendisliği,Enerji Öğretmenliği,Elektronik Mühendisliği,Elektronik Öğretmenliği,Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği,Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği,Havacılık Elektrik ve Elektroniği,Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Elektronik Teknisyeni, Elektronik Mühendisi, Bilgisayar Teknisyeni/Teknikeri, Endüstriyel Elektronik Teknikeri,Uçak Elektronik Teknikeri,Elektronikçi,Telekomünikasyon Teknikeri, Tıp Elektronik Teknikeri, - Uçak Bakım Teknisyeni ve Elektronikçisi,Gemi Elektroniği ve Haberleşme Teknisyeni.

BURS, KREDİ ve ÜCRET DURUMU

- Meslek eğitimi boyunca öğrenciler yüksek öğrenim kredisinden ve yurtlardan faydalanabilirler, ayrıca koşulları uyan öğrenciler çeşitli kurumlar tarafından verilen burslardan yararlanabilirler.

- Mesleki eğitimi bitiren elektronik teknikerleri, özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde yaklaşık olarak asgari ücretin 2-4 katı kadar ücret alırlar.

- Kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).