Kimya Mühendisi

TANIM

Kimyasal madde üreten veya kimyasal madde kullanarak üretim yapan tesislerin tasarlanması, kurulması ve işletilmesi alanlarında çalışan kişidir.

GÖREVLER

- Organik ve inorganik maddelerin bileşimlerini, atom ve molekül ağırlıklarını, maddelerde elektrik, ısıtma vb. etkiler karşısında meydana gelen değişmeleri inceler, - Belli bir kimyasal maddeyi en ekonomik şekilde üretmek amacı ile kurulacak işletmenin projesini hazırlar, - Kurulacak tesis için gerekli araç ve gereç tipini belirler, - Tesisin kuruluşunu denetler, - İşletmenin verimli bir biçimde çalışması için üretim aşamasında ürünün kalite kontrolünün yapılmasını sağlar, - Kimyasal üretim için reçeteler hazırlar, maddelerin karışım ve bileşim oranlarının uygulama zamanlarını gösterir, - Kimyasal madde üretimi için kullanılan yöntemlerin ayrıntılarını inceler, - Kimya sanayiinde yeni teknolojilerin geliştirilmesiyle ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Analiz cihazları, - Laboratuar cihazları , - Kontrol sistemleri ve bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Kimya mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne, - Bilimsel meraka, - Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme gücüne sahip, - Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, - Matematik, fizik, özellikle kimya ve ekonomi ile ilgili ve bu alanlarda başarılı, - Sorumlu, sabırlı ve titiz - kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kimya mühendisleri, çalışmalarını genellikle laboratuar ortamında yürütürler. Zaman zaman kimyasal üretim yapılan tesislerde görevlerini gerçekleştirirler. Proje mühendisi olarak görev yapanlar mühendislik bürolarında, işletme mühendisi olarak görev yapanlar doğrudan işletme alanında çalışmalarını yürütürler. Laboratuarlarda çalışma ortamı kokulu, sakin,sıcak ve temizdir. Tesislerdeki kontrol aşamasında ortam gürültülü, tozlu ve kokuludur. Kimya mühendisleri çalışırken laboratuar teknisyenleri, kimyagerler, biyokimyacılar, üretimle ilgili yöneticiler ve diğer çalışanlarla etkileşim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kimya mühendislerinin çalışma alanları çok geniştir. Endüstriyel tesisler, laboratuarlar, özel ve kamu proje büroları ithalat ihracat büroları petrokimya, temel kimyasallar, otomotiv, gıda, çimento ve refrakter, seramik, ilaç, tekstil, boya, cam, metal, gübre, elektrik, lastik, denizcilik, savunma sanayii ve sağlık alanlarında tasarım, işletme ve destek hizmetler veren birimlerde çalışabileceklerinden; işyerinin faaliyet alanına göre yaptıkları işler de şekillenmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı fakültelerin “Kimya Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

İlgili bölüme liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan alarak girilebilir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıl olup eğitim süresince; Matematik, Fizik, Genel Kimya, Sayısal Bilgisayar Programlama, Teknik Resim, Kimya Mühendisliği Temel Prensipleri, Yüksek Matematik, Analitik Kimya, Mühendislik Mekaniğinin Esasları, Akışkanlar Mekaniği, Organik Kimya, Malzeme Bilgisi, Mühendislik Ekonomisi, Isı Aktarımı, Kütle Aktarımı, Kimyasal Reaksiyon Mühendisliği, Matematiksel Modelleme, Endüstriyel Kimya (seçmeli ders), Reaktör Tasarımı, Kütle Aktarımı, Kimya Mühendisliği Tasarımı, Temel İşlemler Laboratuarı, Proses Kontrol, Lisans Araştırma Projesi gibi dersler verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

- Meslekte ilerleme ve yükselme diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi lisansüstü eğitimle mümkündür. Isı, malzeme bilimleri, enerji üretimine ilişkin konular, kömür yanması, sıvı yakıtlar, petrol rafinasyon ürünleri, proses endüstrilerinde enerji ekonomisi gibi konularda yüksek lisans eğitimiyle meslekte uzmanlaşmak mümkündür. - İşyerinde yeterli aktivite ve başarı gösterenler yöneticilik düzeyine kadar yükselebilirler.

BENZER MESLEKLER: Çevre mühendisliği, metalurji mühendisliği, petrol mühendisliği, gıda mühendisliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uyan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenci kredisinden ve bazı kurum ve kuruluşların vermiş olduğu burslardan faydalanabilirler. - Kimya mühendisleri kamu kuruluşlarında teknik hizmetler sınıfından maaş almakta olup, işe ilk başlayan bir kimya mühendisi asgari ücretin yaklaşık 3-4 katı ücretle çalışmaktadır. - Özel sektörde ise ücret çalışılan işyeri ve deneyime göre değişiklik göstermektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Re: Kimya Mühendisi

Kimyager olmanı tavsiye ederim. Gerek iş bulma ve gereksede kimya mühendisliğiyle ölçüldüğünde daha fazla kimya bilgisine sahip olma konusunda çok daha önde.

kimya mühendisliği

herkese slm, okuldaki kimya hocam bana kimya dersini çok sevdirdi hala da sewdiriyor. bu yüzden kimyayla ilgili bir meslek seçmek istedim. araştırma ve deney yapmaktan büyük zevk aldığım için kimya mühündsi olmaya karar verdim . bu yüzden derslerime çok titiz bir şekilde önem veriyorum. ztn kimya dersim 100 diğer sayısal derslerimde iyi. bana kimya mühendisliği hakknda yeterli bilgi verecek kişiler lütfen yardımcı olun

cevap

kimya mühendisi olabilmek için sadece kimya bilgisi yeterli değildir< öncelikle muhendılsık bılımlerıne yatkınlık ve analıtık dusunce yapısına baglı olarak boyutlu dusunebılme ve yorumlayabılme becerısı onemlıdır. hesaplamalar zaten butun muhendıslık dallarında oldugu gıbı temel ıslemlerdır. burada dıkkat etmemız gereken sey kımya muhendıslıgı iş alanını Kımya - kımya ogretmenlıgı vb dallardan amamen ayrı tutmak olacaktır. Kımya bılgısı ıle muhendıslıgın ahengını bırlestırdıgımız anda ıste kımya muhenendıslıgı ortaya cıkar ., yenılıkcı - kaynak tuketımını mınımalıze eden vs (vs dedıgım konular cok onemlı !!!)

bır not daha dusmem gerekıyor sanırım ;
kımya muhendıslıgını kımyayı sevdıgın ıcın degıl de bır muhendıslık dalı oldugu ıcın daha cok seveceksın !!!

m.levent


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).