Noter

TANIM

Bireylerin haklarını güvenceye almak ve bu yolla anlaşmazlıkların önlenmesini veya çözülmesini sağlamak için hukuk belgelerini düzenleyen ve onaylayan kişidir.

GÖREVLER

- Alım-satım sözleşmesi yapar, - Kanunlara uygun olarak hazırlanıp getirilen kağıtların üzerindeki imza, mühür veya herhangi bir işareti veya tarihi onaylar, - Protesto, ihbarname ve ihtarname gönderir, - Kanunen tescili gereken işlemleri tescil eder, - Yabancı dillerden çevrilen hukuki belgelerin doğruluğunu onaylar, - Yeminli ifadeleri yazılı olarak saptar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Resmi mühür ve kaşeler, - Daktilo, bilgisayar, - Büro malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Noter olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel akademik yeteneğe, - Sağlam bir mantığa, - Yorum yapabilme ve değerlendirme yeteneğine sahip, - Sorumluluk duygusu yüksek, dikkatli, - Yasal değişiklikleri izleyebilen, - İnsanlarla iletişim kurmayı ve yardım etmeyi seven kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Noterler görevlerini genellikle kapalı ortamlarda yerine getirirler. Noter huzurunda yapılacak çekilişlerde veya kuralarda daha değişik ortamlarda bulunmaları gerekebilir. Çalışma ortamı sıcak, işin yoğun olduğu saatlerde yazı makinelerinin çalışması yüzünden gürültülüdür. Ancak bilgisayar kullanımı arttıkça gürültü azalmaktadır. Noterler müşterileriyle, avukatlarla, hukukçularla iletişimde bulunurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Noterlik bir kamu hizmetidir. Her Asliye ve Sulh Hukuk Mahkemesinin bulunduğu yerde, o mahkemenin yargı çevresindeki işleri görmeye yetkili olmak üzere, Adalet Bakanlığı’nca bir noterlik kurulur. Bir bölgede, birden çok noterlik de açılabilir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek için gereken ön eğitim Hukuk Fakültelerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Hukuk Fakültelerinde eğitime başlayabilmek için lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) teterli Eşit Ağırlıklı (EA) puanı almak gerekmektedir. Noter olmak için ise hukuk fakültesini bitirmek ve bir noterin yanında noterlik stajını tamamlayarak “Noterlik Belgesi” almak gerekmektedir. Adli veya askeri hakimlik, savcılık yapmış veya avukat unvanını kazanmış olanlar noterlik stajına tabi değildir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Hukuk Fakültelerinde eğitim süresi 4 yıldır.Bu eğitimde hukukun tüm dallarıyla ilgili dersler alınır.Noterlik staj süresi ise bir yıldır. Stajyer, staj gördüğü noterlik dairesinde, noterlik kanununun ve yönetmeliğinin gösterdiği işleri yapmakla yükümlüdür. Protesto, ihbarname ve ihtarname gönderme, kanunen tescil edilmesi gereken işlemleri tescil etme, alım-satım sözleşmesi yapma bu işlere örnek gösterilebilir.

MESLEKTE İLERLEME

Noterlikler üç sınıfa ayrılır. Sınıflamada, noterliğin yetki çevresindeki nüfus, iş yoğunluğu ve noterlik geliri temel alınır. Adalet Bakanlığı, her dört yılda bir, noterliklerin durumunu inceleyerek, yaptığı sınıflamayı resmi gazete ile duyurur. İlk atama 3. Sınıf noterliğe yapılır. 2. ve 1. sınıf noterliğe atanmak için asgari hizmet süresi dörder yıldır.

BENZER MESLEKLER: Hakimlik, savcılık, avukatlık.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Temel eğitimde, çeşitli kurum ve kuruluşlardan kredi, burs alabilirler. Noter adaylarına staj süresince, Türkiye Noterler Birliği bütçesinden ücret ödenir. - Noterlerin verdikleri hizmet için alacakları ücret, Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan bir tarife ile saptanır. Hukuki işlemlerin genişliğine paralel olarak kazanç durumları oldukça yüksektir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).