Sondaj Teknikeri

TANIM

Maden, petrol, su, jeotermal enerji çıkarmada, zemin etütleri vb. işlerde yeri delme veya silindirik kazı işlerinde jeolog, petrol, maden ve makine mühendisleri ve işçiler arasında ara eleman olarak çalışan kişidir.

GÖREVLER

* Mühendis tarafından hazırlanan sondaj programının, sondaj personeli tarafından yürütülmesini sağlar,
* Görevlileri ve kullanılacak makineleri sağlar.
* Yapılan çalışmada iş emniyetini sağlar, kontrol eder,
* Yeraltında yapılacak araştırma ve maden işletmeleri için delme işlemini yapar,
* Delme işleminde gelinen her noktada toprak örnekleri alır (yapılan işin geldiği durumu tespit için) ve bunları laboratuarda inceler,
* Mühendislerle çalışanlar arasındaki teknik iletişimi sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

* Ağır taşıtlar (pikap, kamyon, tır vb.),
* Sondaj makineleri (su sondaj makinesi, zemin etütlerinde kullanılan elmaslı sondaj makineleri, petrol ve doğal gaz sondaj makineleri),
* Kaynak makineleri,
* Jeneratör,
* Kompresör,
* Matkap,
* Sondaj çamurları,
* Bakım onarım için çeşitli anahtar ve tornavida takımları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sondaj teknikeri olmak isteyenlerin;

* Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
* Açık alanda (soğuk, sıcak,çamurlu ortam) çalışabilecek kadar güçlü,
* Başkaları ile iyi iletişim kurabilen

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sondaj teknikerliği çalışma koşulları açısından en zor mesleklerden birisidir. Çalışmasının tamamını açık alanda (soğuk, sıcak, çamurlu, yağışlı) ve vardiyalı olarak 24 saat kesintisiz olarak yürütülür. Ayrıca çadırda veya karavanlarda konaklanmakta, gerektiğinde ağır parçaları kaldırmak veya taşımak gerekmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, meslek yüksekokullarının “Sondajcılık” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin, Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Endüstriyel Mekanik, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Metal İşleri, Metalurji, Metalurji(Demir Çelik Metalurjisi), Mikroelektrik, Nümerik KontrollüMakineler(CNC), Tesviye, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Mekanik) bölümlerinden mezun olanlar “Sondaj Teknikerliği” ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri , yeterli "Sayısal" puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y- ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresi boyunca; Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi gibi genel bilgi derslerinin yanında Matematik, Fizik (Mekanik mukavemet), Tasarı Geometri, Jeoloji, Su Kimyası ve Su-Toprak İlişkisi, Topoğrafik ve Jeolojik Harita Bilgisi, Hidroloji, Kuyu Hidroliği; Sondaj Makineleri ve Teçhizatı, Elektrik ve Elektronik Motorları Pompa Bilgisi, Sondaj Teknikleri, Kaynak Tekniği ve Uygulamaları Numune Alma vb. gibi meslek bilgisi dersleri okutulmaktadır. Birinci ve ikinci sınıf sonunda 60’şar günlük (Toplam 120 gün) zorunlu staj çalışmasında uygulama yapılmaktadır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Sondaj Teknikerleri özel sektörün yanı sıra MTA (Maden Tetkik Arama Enstitüsü), TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı), DSİ (Devlet Su İşleri), TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri), Elektrik İşleri Etüd İdaresi, İller Bankası gibi kamu kuruluşlarında da çalışma olanağı bulabilmektedirler. Ayrıca petrol arama çalışmalarında bulunan Mobil vb. gibi uluslar arası şirketlerde de çalışma olanağı vardır.

MESLEKTE İLERLEME

“Sondajcılık” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları kuruluşlarda idareci konuma gelebilirler. Belli bir alanda çalışmalarını yoğunlaştırarak (örneğin, su sondajı, petrol sondajı, zemin etüdü vb.) alanda bilgisini derinleştirebilir, uzmanlaşabilir. BENZER MESLEKLER: Maden teknikeri.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler. Ayrıca staj döneminde asgari ücret düzeyinde maaş alabilmektedirler. Eğitim sonrası özel sektörde işe yeni başlayan bir sondaj teknikeri asgari ücretin 2- 2.5 katı ücret almakta deneyimi, hizmet süresi arttıkça da asgari ücretin 5 katına çıkabilmektedir. Kamu sektöründe istihdam edilenler, yürürlükteki, katsayı ve göstergeler üzerinden maaş almaktadırlar. Teknik hizmetler sınıfında olduklarından maaşları asgari ücretin 2-3 katı civarında olmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

* İlgili Eğitim Kurumları,
* Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
* Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

ya ben su sondajında

ya ben su sondajında calıstım a ama 2 yılık hizmet belgesi ve ehliyetım var t p a o iş başvurusu yapabilirmıyım cevapınız beklıyorum cvp için teşekurler ....


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).