İSVİÇRE

İsviçre resmi adıyla İsviçre Konfederasyonu, Orta Avrupa’da Alp Dağlarında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülke. finans sektörlerinde çok güçlü bir ekonomiye sahip olan İsviçre uzun süredir siyasi ve askerî tarafsızlık geleneğine sahiptir. Bu nedenlerden ötürü birçok uluslararası örgüte ev sahipliği yapmaktadır. Dört resmî dilden herhangi birine öncelik vermemek amacıyla Latince kullanılmaktadır. Ülke kısaltması olarak (CH) kullanılmasının nedeni de budur.

Başkent : Bern

En büyük şehir : Zürih

Resmi dil : Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanca

Devlet : Doğrudan demokrasi

Yüzölçümü : 41,285 km²

Nüfus : 7.288.010

İsviçre halkı çok sağlam vatandaşlık duyguları ile devletine ve kurallara bağlı bir halktır. Halk, sorumluluk duygusu içerisinde her şeye karşı duyarlı, toplumsal kuralları kesinlikle çiğnemeyen ve çiğnetmeyen bir görünüm arz etmektedir. Ülke insanı, yılın belirli günlerinde yapılan çeşitli etkinliklerle geleneklerini yaşatmayı benimseyen mütevazi bir yaşam tarzı sürdürmektedir. Özellikle temizlik konusunda çok hassas olan İsviçre halkı son yıllarda ülkede yabancı nüfusun artması ile birlikte ortaya çıkan sorunlardan duydukları rahatsızlığı her fırsatta ortaya koymaktadırlar.

İsviçre halkının bir özelliği de işlerine son derece sadık ve çalışkan oluşlarıdır.

İsviçre, ‘kayak cenneti’ sıfatını tam anlamıyla hak eden ender ülkelerden biridir. Yüksekliği 4 bin metreyi geçen 100’den fazla zirvesi vardır. Her sene yüz binlerce kayak tutkununu tesislerinde ağırlamaktadır.

İsviçre, dünyada endüstrisi en çok gelişmiş ülke konumundadır ve bu da onu dünyanın en zengin ülkeleri arasına sokmuştur. Özellikle otomotiv ve bankacılık sektörü çok gelişmiştir ve ülke ekonomisine büyük gelir sağlamaktadır.

İsviçre’de diğer önemli üretim sektörleri arasında pırlanta ve altın işletmeciliğini sayabiliriz. Eğer alışverişinizi mücevheratlar arasından yapmayı düşünüyorsanız, İsviçre bunun için biçilmiş kaftandır. Ayrıca bilindiği gibi saat üretimi konusunda da dünyanın en ünlü ülkelerinden biridir. Şık ve pahalı saatlerin yanında, daha uygun ve sportif saatler bulmanız ve bu saatleri anavatanından almanız İsviçre’de mümkün olacaktır.

İsviçre’nin dünyaca ünlü olduğu bir diğer alan da peynir üretimidir. Dünyanın 5. büyük peynir üreticisi olarak adlandırılan İsviçre’de tahmin edemeyeceğiniz kadar çok peynir çeşidi bulmanız ve damak zevkinizi genişletmeniz mümkün olacaktır. İsviçre’nin dünyaya ihraç ettiği ve yine ünü dünyaya yayılmış bir diğer ürünü de nefis çikolatalarıdır.

İsviçre’nin bölgeleri arasında iklim farkı olduğu gibi şehirleri arasında da eğlence hayatının özellikleri da farklıdır. Bazı şehirlerde geceler hiç bitmezken bazılarında ise gece hayatı hiç yaşanmaz. Zürih, gece hayatının doyasıya yaşandığı şehirlerden biridir. Büyük ya da küçük eğlence, sessiz ya da gürültülü bir gece – bunların hepsini Zürih’in size sunduğu sayısız aktivite olanaklarından birinde bulacaksınız. Konser salonları, dans klüpleri ve barlarıyla Zürih’de geceler çok eğlenceli geçer. Cenevre ise İsviçre şehirleri arasında en içine dönük ve sessiz olanıdır. Bu şehirde gece hayatının çok da eğlenceli olacağını beklemek bir hata olur. Bu yüzden gece hayatına meraklıysanız, Cenevre sizin için doğru adres olmayabilir.

İsviçre, özellikle festivaller açısından çok zengin bir ülkedir. Özellikle yaz aylarında hayatı canlandıran bu festivaller İsviçre’yi kültürel açıdan da ziyaretçilerin vazgeçemediği yerler arasına koyuyor. Luzern Klasik Müzik Festivali, Montrö Caz Festivali ve Luzern Uluslararası Film Festivali bunlardan sadece birkaçıdır.

İSVİÇRE ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI

Language Studies International LSI


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız


data-ad-client="ca-pub-2336117989709366"
data-ad-slot="5297746677"
data-ad-format="auto">

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).